fbpxתיקים לספרי תורה
המבחר הגדול ביותר בארץ

המבחר הגדול ביותר

הסופרים הטובים ביותר במבחר הגדול ביותר - רק לבוא ולקחת!

100% אחריות לאיכות

מכון סת"ם הגדול בעולם! מתחייבים לאיכות הטובה ביותר ללא פשרות.

כל הסגנונות

מבחר ענק של מגוון ספרי תורה כמנהגי עדות המזרח ואשכנז במחירים מיוחדים במיוחד

אפשרות להתאמה אישית

ניתן לבצע התאמות בספרי התורה לפי דרישת הלקוח

הקדשות מיוחדות במתנה

הקדשות מיוחדות לפי דרישת הלקוח

תיק לספר תורה

כיצד תבחרו את התיק לספר התורה שלכם?​

ספר התורה מוכן? הגעתם לרגע המרגש של בחירת התיק? כיצד תעשו זאת נכון מבלי לאבד את כספכם ולפגוע בספר התורה שלכם. המומחים שלנו בספרי תורה ירושלים הכינו לכם רשימה של טיפים ועצות שאסור לדלג

קניית תיק איכותי ומתאים לספר התורה שלכם היא החלטה שיש לעשות בצורה הטובה ביותר ותוך התייעצות עם מומחים בתחום. אפשר לפגוש הרבה ‘מומחים’ מתחום העץ והכסף שחשבו שהם יכולים לייצר בעצמם תיק לספרי תורה אך מהר מאד נאלצו להחליף אותו בתיק מקצועי בשל הבעיות הרבות שהיו בתיקים שייצרו.

כמובן שהדבר הראשון שיש לתת עליו את הדעת הוא משקלו של התיק.

חשוב לבדוק שיהיה משקל קל יחסית שלא יכביד על המוציאים והמגביהים המבוגרים. נקודה נוספת הקשורה לנוחות אך גם לשמירה על ספר התורה עצמו היא מערכת גלילה נוחה שמותקנת בתוך התיקים החדשים.

זה האתגר שלנו, ליצור תיק שיהיה חזק ועמיד מחד, אך לא כבד מאידך. קלף ספר תורה שוקל בממוצע 7 ק”ג ולכן אנו צריכים לחשב נכון את משקל התיק ועושים כל העת ניסיונות כדי להגיע לתוצאה הטובה ביותר. 

מערכת גלילה

גלילה ומעטפת התיק

מערכת גלילה יוצרת השוואת גובה בין הצלחת שמסתובבת לבין העץ, שלא ייצור קימוטים בקלף ויפגע בספר התורה, חשוב גם שיהיה גם צלחת עליונה כדי שבעת גלילת ספר התורה יחזיקו בה וימנעו פגיעה בקלף העדין.
בנוסף חשוב מאד לשים לב שמעטפת התיק תהיה במידה המדויקת לקלף ספר התורה. לא יותר ולא פחות.

לכל ספר תורה גודל קלף שונה. אם הספר תורה הוא בקלף 50 ס”מ כדאי לבנות את התיק לקלף 50. כך גם קוטר הספר צריך שיהיה תואם לתיק בצורה המדויקת ביותר ככל הניתן. אם זה קלף עבה או גוויל אז כדאי שזה יהיה על קוטר רחב יותר, יש ספרי תורה דקים אז אפשר להקטין את הקוטר העיקר שיהיה מדויק לקלף וכך הוא יישמר טוב יותר.

תיק ספר התורה זז כל הזמן, מוציאים ומכניסים אותו מארון הקודש, רוקדים איתו בשמחת תורה ועוד ולכן ישנה חשיבות רבה שהקלף לא ינוע בו וכן שהוא יהיה חזק ואיכותי מאד. אמנם עמודי ספר התורה יש עניין לא לשים ברזל מה שהקלף תפור עליהם  אך שאר התיק יכול להיות עשוי מחומרים שונים.

בדרך כלל ייעשה שימוש בעץ החזק והקל יחסית אל מול המתכת הכבדה, ובציפוי מתכתי מבחוץ לצורך נוי ספר התורה. מומלץ בתיקים שלא יהיה בהם מבחוץ עץ וכולו יהיה מצופה ממתכת מהניסיון שלנו בתוך ארונות קודש מזיזים את ספרי התורה כל העת  והתיקים מתחככים אחד בשני וזה גורם למכות בעץ. בספרי תורה ירושלים הפסקנו לעשות עץ בולט מבחוץ כדי שתיק ספר התורה יישאר חלק מתחילתו ועד סופו. שהכל יהיה יחידה אחת ככל האפשר.

בבניית התיקים מושקעת חשיבה רבה והם נעשים בארץ בעבודת יד. היו כאלו שחשבו שניתן לייצר תיקים באופן תעשייתי בסין, אך כולם נכשלו. יש כל כך הרבה פרטים שצריך לשים אליהם ומי שלא מומחה בכך ייכשל בוודאות. 

מבנה התיק

תיקים מושלמים עד הפרט הקטן​

מושקעת חשיבה רבה על ההחזקה של ספרי תורה שמחבקים אותם וצריך לשים לב לדוגמה, שעיטורי התיק לא ייתפסו בחולצה של נושא הספר. כשאנו מייצרים תיק אנו שמים לב שהגדר למעלה יהיה חזק. יש כאלה שמוליכים את הספר פתוח כשהם אוחזים בגדר בלבד. חוסר שימת לב לדברים קטנים יכולה להביא ח”ו לנפילת ספר התורה. 

אמנם יש התקדמות מאד גדולה בשנים האחרונות מבחינת האיכויות שמגיעים אליהן היום. אם בעבר היו עושים תיק מפואר בעבודת יד מלאה שהייתה ארוכה יקרה מאד, היום אנחנו מגיעים לרמה גבוהה הזו אך בצורה מוזלת הרבה יותר.

מושקעת חשיבה רבה על ההחזקה של ספרי תורה שמחבקים אותם וצריך לשים לב לדוגמה, שעיטורי התיק לא ייתפסו בחולצה של נושא הספר. “כשאנו מייצרים תיק אנו שמים לב שהגדר למעלה יהיה חזק. יש כאלה שמוליכים את הספר פתוח כשהם אוחזים בגדר בלבד. חוסר שימת לב לדברים קטנים יכולה להביא ח”ו לנפילת ספר התורה. יש התקדמות מאד גדולה בשנים האחרונות מבחינת האיכויות שמגיעים אליהן היום. אם בעבר היו עושים תיק מפואר בעבודת יד מלאה שהייתה ארוכה יקרה מאד, היום אנחנו מגיעים לרמה גבוהה הזו אך בצורה מוזלת הרבה יותר.

עיצובי התיקים הם תחום בפני עצמו שעוסקים בו אמנים של ממש, “אפשר לעצב כל מה שרוצים, יש כאלה שרוצים תבליטים של בית הכנסת על התיק, הקדשת שמות מבחוץ וכל מיני שיבוצי אבנים ושילובים מיוחדים. בעבר עשינו תיק שהיה כולו עשוי מכסף מלא וזהב בשווי 250 אלף שקל, עבור קהילה בדרום אמריקה. הוא אמנם כבד מאד ויש צורך לנקות אותו מפני השחרה, אך אנו משתמשים בלכה בתנור שפותרת גם בעיה של השחרת הכסף.

אנו עוסקים לא רק בתיקים חדשים כי אם גם בשיפוץ תיקים של ספרי תורה ישנים. פעמים רבות אנשים רוצים שיפוץ לספרים שקשה לגלול אותם ואנו מוסיפים לתיק מערכת גלילה. צריך כמובן לבדוק שיש כ-7 ס”מ פנויים בתוך התיק למערכת הצלחות של הגלילה.

תיקים צריך לקנות רק מהמומחים לספרי תורה. אנשים רבים ניסו לייצר תיקים, אבל לא הצליחו ונגרם להם תקלות. תיק לספר תורה הוא צריך את הייחודיות שלו. ספרי תורה הם עדינים. כמו שאותיות ספר התורה צריכות להיות מדויקות, כך גם התיקים צריכים להיות מדויקים

לקבלת הצעה משתלמת

השאירו פרטים ונחזור אליכם אי”ה בהקדם

לוגו של וואטסאפ
גלילה למעלה
דילוג לתוכן